Nem tudom, hol is kezdjem. A pontozás inkább a mesélésnek, mintsem a témának, vagy a történetnek szól. Szeretem a holokausztos történeteket, mert mindig emlékeztetnek rá, hogy bármely emberből kitörhet egy ilyen elborult lény. Emlékeztet rá, hogy a történelem során rengeteg borzalom közül ez az egyik leg... maróbb? Nem találok rá jó szavakat, úgyhogy hagyjuk is. Sokan, sokféle módon dolgozták már fel a holokauszt témáját.
Yann Martel, hogy úgy mondjam, ötletesen mutatta be. John Boyne kegyetlenebbül, mégis "emészthetően". Kertész Imre meg mondhatni úttörő volt ezen a téren, hiszen a Sorstalanság nagyobb port kavart, mint addig bármi.
És akkor jön Merle, aki beleképzeli magát Rudolf Höß bőrébe, kicsit átnevezi magát (Rudolf Lang) és végigmegy a férfi egy elképzelt életútján. Láthatjuk az elvakult parancskövetés mintapéldányát, ahol az ész és az érzelem nem dominál. Hisz ő csak parancsot kapott minden esetben. Láthatjuk, mi vezette odáig, hogy Auschwitzban lehorgonyozzon, kiépítse a haláltábort, és gyorsabb tempóra kapcsolja a zsidók kiirtását a világból. Egy ponton azt mondja, a Biblia alátámasztja mindazt, amit a zsidókról mondtak a németek. És a Bibliát úgy mutatja be, mint a zsidók gaztetteinek és kegyetlenségének gyűjteménye.
Erről a témáról sosem egyszerű beszélni. Több formában (múzeumok, filmek, könyvek, színházi előadások) tolják az ember orra elé. Számtalan dokumentumfilmben szólalnak fel a haláltáborok túlélői, akik egyre kevesebben vannak. Nem tudjuk elképzelni sem, mit kellett átélniük.
Rudolf Lang úgy meséli el a kegyetlenségeket, mintha csak úgy megtörténtek volna. Egy pszichopata nyugalmával menti fel magát azzal, hogy ő csak parancsot követett. Ebből senki és semmilyen érv nem tudja kibillenteni. És hány Rudolf Lang sétálhat még napjainkban is az utcán. Olyan R.L. -ok, akiknek a kegyetlenkedései változatosak, újságból, tévéből és internetről tájékozódunk róluk. Azt hisszük, velünk nem történhet ilyesmi, meg biztos látnánk a jeleket a másik emberen. Higgyük el, ez nem így van.
Nemigazán tudok szóhoz jutni a könyv kapcsán. Lehet azt mondani, hogy a nácik kegyetlenek voltak, de a kötet lapjain is megmutatkozik, hogy ők is csak emberből voltak. Akad köztük, aki nem bírja feldolgozni, amit a táborban az emberekkel művelnek, és inkább öngyilkos lesz. Vannak, akik a felelősségrevonás elől menekülnek a halálba (Himmler). Akadnak, akik elvakult, fanatikus hívői a rendszernek és nem gondolnak bele a másik oldal helyzetébe. És persze vannak, akik önös érdekből, a saját jobblétük miatt kockáztatják az emberségüket - például ellopják a zsidók értékeit.
Összességében nézve életrajzi alkotásnak jó, fogyasztható formába hozza a történéseket. Átlátható, így történelmet tanuló ifjúságnak is remekül átadja a lényeget, a hangulatot, és az akkori kort.
Másik oldalról máshogy szemlélem az eseményeket, és a könyvben leírt "alkalmazott technikát" az irtásra annak fényében, hogy jómagam is láttam belülről egy ilyen haláltábort. Átmentem egy "zuhanyszobán", majd az égetőhelyiségen. Kicsit visszarepültem arra a helyszínre olvasás közben. Rudolf Höß és a többi náci tettére nincs emberi magyarázat, ép ésszel fel nem fogható. És milliókat a halálba küldeni azért, mert "parancsba adták"..., ez nem kielégítő válasz a tettükre...
GR-ezők szerint:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése