Hollywoodból tényleg kiveszett az ihlet, ugyanis azon könyvek, amik befutottak, gyorsan a filmvásznon végzik. Gondoljunk bele, hogy hamarosan jön a Ha maradnék filmváltozata is, az Éhezők viadala 3/I., előtte még lesz Lawrence Block egyik könyvéből is, illetve az Emlékek őre sem kerülheti el ezt a sorsot.
Nem is olyan régen olvastam Az útvesztő (Maze Runner) című könyvet is (James Dashner), és olyan szerencsés helyzetbe kerültem, hogy megnézhettem a moziban... eredeti nyelven... FELIRATTAL!
Azt hiszem, ezutóbbi szempont volt az egyetlen pozitívum, ami a film mellett szólt, no meg a helyenként eltalált szereplők.
SPOILERT TARTALMAZ A KÖNYVRE ÉS A FILMRE NÉZVE!
Mivel már olvastam a könyvet, óhatatlanul is elkezdtem összehasonlítani a történetét a könyvbelivel, viszont tény: a leglényegesebb momentumokat hagyták ki a filmből... Ezt támasztja alá, hogy a jobbomon és balomon ülők, akik tudták, hogy olvastam a könyvet, többször arról faggattak, hogy ez vagy az miért vagy hogyan történt, mert azokat a lényegi mozzanatokat hagyták ki, amik értelmet varázsoltak volna a történetbe. (Tanulság: több helyen, ahol eltértek az eredetitől, egy logikátlan katyvaszt eredményezett).
Nagyjából az összes szereplő |
Kezdjük rögtön az elején. Megjön Thomas, aki ugye nem tud semmit, és minden fiú helyből kiröhögi. Majd nem sokkal később Newt a szárnyai alá veszi a fiút, és lazán mindent kitálal mondván, hogy ugyanabban a sárban taposnak mind. Akkor tulajdonképpen a srácoknak miért is kellett kiröhögni Thomast? Itt volt egyébként még egy pirospontja a filmnek: Newt nem titkolózik, elmond mindent, mert belátja, hogy egységben az erő.
Akik olvasták a könyvet kérdezhetik: de hát hol van Chuck? Valójában sehol. Az egyik leglényegesebb könyvbeli mellékszereplőt lazán a háttérbe állították a készítők, kap egy nyálas jelenetet, de tulajdonképpen nem látjuk azt, ahogy bosszantja Thomast, ahogy próbálja eljátszani a mentort, és ahogy ügyetlenkedik. Éppen ezért érthetetlen (részben) a lezáró jelenet is (nem lőném le a poént).
A logikátlanság sorába tartozik továbbá Gally. Thomas mióta csak átlépi a Tisztás küszöbét, valahogy böki Gally csőrét, és nincs rá indoka. Ugyanis itt Gally nem világosodott meg, fogalma sincs, kicsoda Thomas, sőt, Gally lesz a vezetője a csapatnak! Hogyhogy nem szúrták meg Gallyt? Úgy, hogy a gyerekek kezéből kirántották az ellenszert: mindent kapnak a doboztól, amit akarnak, viszont a siratóellenszer nem szerepel a dolgok listáján.
És nem csak ez. A késlegyek is elmaradnak, ahogy a kódszavak is. A kód, ami az ajtó kinyitásához kell, lazán az ölükbe pottyan Minhotól, aki azonnal összeszedi az összefüggéseket.
A labirintusban |
Thomas indokolatlanul akarja megmenteni Albyt az útvesztőből, Ben úgy támad rá, hogy azt sem tudjuk meg jóformán, hogy megszúrták. Nem derül ki, hogy akit megszúrnak, azzal mi történik, és a kölykök csak a szabadulás után tudják meg, hogy van napkitörés, és hogy mindenkiből egyfajta agyatlan, vérengző dögöt csinál.
Annyira logikátlan helyenként a történet, és annyira kifejtetlen marad, hogy amikor kijöttünk a moziból, el kellett magyaráznom például, hogy került ki Gally az Útvesztőből a megmenekült fiúk közé, vagy miért támadt rá a társaira. Itt ugyanis kapunk egy Gallyt, aki csak úgy oda van csapva a film végére. Hogy jutott ki az útvesztőből, mikor a többiek élet-halál harcot vívtak a siratókkal??? Őt hagyták lazán kisétálni? Hozzá kell tenni, hogy a kapuk nyitvamaradásakori eseményeknél nem él a siratóknál az egyszerre egyet szabály, hanem értelmetlen öldöklés veszi kezdetét. Nem derül ki, hogy Alby miért adja fel a harcot, hogy mi a lényege az útvesztő rejtvényének, nem sittelik le Teresát, és nem derül ki a lány különleges képessége sem...
Szereplők:
Találkozhatunk több, már jócskán ismert gyerekszínésszel. Összeollózták a Narnia Krónikái sorozatból ismert Will Poultert (itt: Gally, Narniában: Eustace), a Nanny McPheeből ismert Thomas Brodie-Sangstert (itt: Newt). Vagy itt van Kaya Scodelario (Teresa), aki feltűnt már a Most jó (az Amíg élek filmváltozata), illetve a sokszoros sorozatsztár Ki Hong Lee (Minho) is.
Sztárokból tehát nincs hiány, történetből és logikai összefüggésből annál inkább.
Ami a képi világot illeti, egész megnyerő. A labirintus felépítésével nem voltam kibékülve, de az effektek, és a képi elemek szerintem egészen jóra sikerültek - kár, hogy teljesen fölöslegesen. Még a ház is impozánsan nézett ki, hogy egy fán volt (az már nem volt részletezve, hogy akkor miért nem építettek olyan magas építményt, mint amilyen magas a fal, hisz akkor kiszabadulhattak volna...).
Összességében nézve úgy tűnik, mintha Hollywood gyomrát megfeküdte volna ez a történet. Mintha nem néznék, mi a lényegi tartalma a filmnek, hanem egy igazán véresnek tűnő, értelmetlen mészárszéket akarnának bemutatni. Hollywood bicskája beletört ebbe a filmbe...
Csillagozva: 5/2
Csillagozva: 5/2
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése